با سلام.

ضمن عرض پوزش بابت تاخیر در ارائه ورژن اصلاح شده.

همونطور که مطلع هستید با توجه به فرمایش جناب آقای مهندس نایینی که ایرادی بر نحوه معادلسازی سطوح برشی که توسط اینجانب پیشنهاد شده بود، وارد کردند، لذا بنده ضمن عذرخواهی از مهندسین عزیز به دلیل شتابزدگی در انتشار نرم افزار، سعی کردم ورژن اصلاح شده را با قابلیت جدید ترسیم شکل آماده کنم که تغییر قابل ملاحظه ای هم انجام شده باشد و جبران قصور بنده باشد. اما تغییرات این ورژن:


مقطع معادل


  1.  نرم افزار محاسبه ضریب زلزله تغییری نکرده است.
  2.  همونطور که گفتم در نرم افزار محاسبه مشخصات مقاطع معادل، قابلیت تبدیل ابعاد مقطع برای استفاده مستقیم در etabs رو غیرفعال کردم که البته این کار با غیرفعال کردن یک خط از برنامه قابل انجام بود.
  3.  دو ستون به نامهای V2 coef., V3 coef. به جدول مشخصات مقاطع اضافه کردم. این ضرایب همان ضرایبی است که جناب آقای مهندس نایینی در گزارشهای خود اشاره نموده اند و من نیز در این پست به آن اشاره نموده ام. در حقیقت این ضرایب بعد از تحلیل و طراحی سازه باید در مقادیر تنش برشی مجاز مقطع ضرب گردند.  خودم تست کردم و درست جواب داد. چنانچه شما هم تست کردید و نظری در این قسمت داشتید خوشحال میشوم همین جا بیان کنید.  در مورد نحوه ذخیره این ضریب هم در آینده باید فکری بکنم که دیگه نیاز نباشه که حتما از نرم افزار خونده بشه و احتمالا داخل فایل xml قرار بگیره. در حال حاضر همین به نظرم میرسه، اگر دوستان هم نظری داشته باشند، ممنون میشوم. (این قابلیت هم چندان زمانبر نبود و با ۷-۸ خط و حدود ۵ دقیقه انجام شد)


همونطور که ملاحظه میشه نسبت های تنش برشی بعد از وارد کردن مقادیر اصلاحی که نرم افزار محاسبه کرده (برای راحتی کار)، نسبت تنشها در حالت مقطع جنرال و مقطع معادل یکسان شده است.

          4. قابلیت ترسیم شکل به طور واقعی: همزمان با تغییر ابعاد مقطع توسط کاربر و همچنین کاربری و میزان شکل پذیری مقطع، ترسیم شکل مقطع به صورت خودکار انجام میشه. همچنین مقطع معادل نیز در سمت راست مقطع اصلی ترسیم شده و ابعاد و اندازه ها روی شکل قابل رویت هستند. البته احتمالا در ورژن بعد محدودیتهایی روی ابعاد ورودی خواهم گذاشت که ورقها با یکدیگر تداخل نداشته باشند و اجرایی هم باشد، یعنی جای جوشکاری هم داشته باشد. این قابلیت البته زمانبر بود، ولی سعی کردم که به نحو احسن انجام بشه.
          5. در مورد ضریب j هنوز به نتیجه ای نرسیدم و این ضریب توسط etabs به طور خودکار محاسبه میشه و اشتباه است. اگر دوستان در این زمینه هم نظری داشته باشند حتما استقبال میشه.
          6. برای مقاطع دوبل تست کردم و جواب تا بدینجا درست بوده، ولی برای مقاطع تک تست نکردم، با توجه به روند برنامه نویسی جوابها باید درست باشند. اگر تست کردید حتما نظر بدین. ممنون.

منتظر نظر دوستان هستم.

دانلود برای ارتقا از ورژنهای قبلی (۴ مگ)
دانلود برای نصب از پایه (۲۰ مگ)
دانلود فایلهای pdf مهندس نایینی
دانلود کدهای برنامه از گیت هاب